Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Energimarknadsinspektionen beviljar Eon ett historiskt tillstånd. Då kan energijätten bygga ut elnätet i Malmöregionen snabbare än någonsin.
Energimarknadsinspektionen har för första gången beviljat en nätkoncession för område med en högsta tillåten spänning på 145 kilovolt. Ett beslut som ger Eon nya möjligheter att bygga ut regionnätet i Malmöregionen utan att varje ny ledning behöver genomgå en separat koncessionsprövning.
Tidigare har den högsta nivån för denna typ av koncession varit 110 kilovolt. Koncessionen begränsas till mark- och sjökabel inom ett avgränsat område i Malmöregionen med ett spänningsintervall på 82 till 145 kilovolt.
– Det här är ett viktigt steg för elnätsutbyggnaden i Malmöregionen. Med den här lösningen får vi större flexibilitet att utveckla nätet där behoven uppstår och kan korta tiden avsevärt från behov till färdig nätkapacitet, säger Mats Tullgren, regionnätschef på Eon.
Beslutet möjliggör både snabbare och ökad kapacitet i en region där behovet av el och effekt växer snabbt. Det drivet av såväl transporter som industri samt andra verksamheter.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB