Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Staten ska gå in och finansiera projekt för att få fart på bostadsbyggandet igen. Det lovar Socialdemokraterna mitt under brinnande valrörelse.
Valrörelsen pågår med full kraft och nu börjar även byggfrågor dyka upp bland alla utspel och löften. Under fredagen lovade nämligen Socialdemokraterna att de ska få fart på bostadsbyggandet igen, om de kommer till makten. Det med hjälp av ett nytt statligt investeringsstöd och återinförandet av statliga byggkrediter.
– Vi tänker inte stå bredvid och se bostadsbyggandet ligga kvar på dagens låga nivåer. Vi vill få byggnadsarbetare tillbaka till jobbet, få fart på tillväxten och bygga de bostäder som människor och företag behöver, säger partisekreterare Tobias Baudin (S).
Investeringsstödet som partiet för fram ska gå till att underlätta bostadsbyggandet i områden där behovet är stort, men projekten inte går ihop ekonomiskt.
Byggkrediterna i sin tur är precis vad de låter som. Ett statligt lån, som täcker en mindre del av finansieringen i ett bostadsprojekt. Pengar som dock betalas tillbaka med ränta.
Bostadsbyggandet har lidit svårt under de senaste åren. En ytterst blygsam återhämtning har kunnat skönjas under 2026, men marknaden är fortfarande skakig.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB