De tre storstadslänen (Stockholms, Västra Götalands och Skåne län) svarade för 50 procent av denna investeringsvolym.
Storstadslänen uppvisar tydliga skillnader när det gäller årets förväntade utfall enligt affärskonsulterna Navets senaste konjunkturrapport. Svagast utveckling förväntas i Skåne, med en nedgång på närmare 15 procent i år jämfört med helårsvolymen 2021.
Västra Götaland däremot ser ut att gå mot nolltillväxt, medan Stockholms län förväntas följa Navets prognos för byggandet i hela riket på -4 procent.
Uppsala och Jönköpings län förväntas få den sämsta utvecklingen i år med investeringsnedgångar på omkring 35 procent. Kalmar och Värmlands län hör däremot till vinnarna med prognoser som tyder på investeringsuppgångar som överstiger 50 procent i år.
Lindhagensgatan 51, 112 43 Stockholm,
Kundservice: 08 – 400 22 620
VD/CEO: Oscar Lundberg
Redaktionschef: Myrna Whitaker
Ägare: Branschaktuellt AB, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Organisationsnummer: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2023 | Branschaktuellt Sverige AB