Den norska vägmyndigheten har tilldelat svenska byggjätten miljarduppdraget efter konkurrentens försök att ogiltigförklara avtalet.
Det norska trafikverket, Statens vegvesen, ska uppgradera E16 Lærdalstunneln – världens längsta vägtunnel. I juni kom beskedet att man väljer Skanska för jätteupdraget värt 1,5 miljarder svenska kronor. Nu är avtalet till slut undertecknat.
Det efter att Oneco Infra försökt ogiltigförklara valet, då man bland annat menade att Skanska saknade kvalificerade projektledare för projektet. Det örat lyssnade dock inte Oslo tingsrätt på och avslog begäran, rapporterar NRK.
Lærdalstunneln mäter imponerande 24,5 kilometer och är en viktig transportförbindelse mellan östra och västra Norge.
Nu ska den genomgå en omfattande renovering samt uppgradering av tekniska system och säkerhetssystem. Allt för att säkerställa ett fortsatt effektivt trafikflöde mellan Bergen och Oslo.
Arbetena genomförs samtidigt som tunneln i huvudsak hålls öppen för trafik, något som ställer höga krav på planering och logistik.
Byggstart är planerad till november 2026, alltså något försenat på grund av den juridiska processen. Oneco Infra har också fortfarande möjligheten att överklaga till nästa instans.
Om så inte sker är planen att projektet ska vara slutfört någon gång under 2029.