Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Titania planerar för ett stort stadsutvecklingsprojekt med 500 nya bostäder i Masmo, Huddinge i Stockholm. Nu går projektet ut på samråd. Planen är att uppföra de nya bostäderna i direkt anslutning till Masmo tunnelbanestation.
De ska få lokaler bottenvåningarna och ett utvecklat torg vid stationen.
– Det är svårt att hitta någon plats i Stockholmsregionen med en tunnelbanestation med en större outnyttjad utvecklingspotential. Inom några hundra meter har man både en vik av Mälaren och ett av de större naturreservaten i Stockholm, säger Einar Janson, vd på Titania.
Titania är dock inte ensamma i projektet. Man utvecklar det nämligen tillsammans med Huge Bostäder, vars del omfattar drygt 200 hyresrätter. En betydande andel av dessa ska bli ungdoms- och studentbostäder. Det för att bredda bostadsmixen och ge unga vuxna möjlighet att etablera sig på bostadsmarknaden.
– Satsningen bidrar till en varierad bostadsmix och skapar fler möjligheter för unga vuxna att etablera sig på bostadsmarknaden, säger Anders Daniels, fastighetsutvecklingschef på Huge Bostäder.
Samrådsperioden pågår mellan den 7 september och den 2 oktober 2026.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB