Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Sernekes VD Michael Berglin lämnar sin befattning efter 11 år i bolaget när företaget delas upp i två separata enheter. Beslutet att gå skilda vägar togs i samförstånd med Sernekes nya styrelse, enligt Berglin.
Med fastighetsbolaget Doxa som ny ägare har en strategi utformats för att dela upp Serneke i två självständiga dotterbolag: entreprenad och projektutveckling. Detta är något som de nya ägarna har varit tydliga med, vilket ledde till det gemensamma beslutet om avsked, förklarar Berglin för Göteborgs-Posten.
Michael Berglin började sin resa på Serneke år 2012 som operativ chef och i början av 2021 blev han utsedd till VD, efter att grundaren Ola Serneke lämnade posten. Detta kom efter avslöjanden om att grundaren hade kommenterat bolagets börskurs anonymt på ett börsforum.
När det gäller vad som kommer hända efter avskedet från Serneke är Berglin förtegen.
– Jag önskar att jag kunde säga något, men lite tidigt. Jag får be om att återkomma. Jag ser det som en fin möjlighet, elva år gick väldigt fort på Serneke, säger han.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB