Wästbygg Gruppen

Higab norpar toppchef från Wästbygg Thumbnail
Higab norpar toppchef från Wästbygg
Får ekonomiska ansvaret inför tunga investeringar.
De får 200-miljonersbygget i Malmö Thumbnail
De får 200-miljonersbygget i Malmö
Drar igång arbetet omgående.
De bygger ny anläggning för 150 miljoner Thumbnail
De bygger ny anläggning för 150 miljoner
Startar arbetet efter sommaren.
Wästbygg vinner dubbla prestigeuppdrag Thumbnail
Wästbygg vinner dubbla prestigeuppdrag
Bygger om stadshus och kommunhus.
Wästbygg uppför 80 nya lägenheter i Göteborg Thumbnail
Wästbygg uppför 80 nya lägenheter i Göteborg
Säljmålet redan uppnått.
VD:n avgår omedelbart  – efter bara nio månader Thumbnail
VD:n avgår omedelbart  – efter bara nio månader
Lämnar efter meningskiljaktigheter.
Klart med VD och koncernchef för Wästbygg Thumbnail
Klart med VD och koncernchef för Wästbygg
"Snabbt vunnit förtroende".
Förlusten ökar för byggjätten Thumbnail
Förlusten ökar för byggjätten
Och intäkterna minskade.
Bygger en tredje arena Thumbnail
Bygger en tredje arena
Ska få läktarkapacitet på 500 platser.
Uppför logistikanläggning för 235 miljoner Thumbnail
Uppför logistikanläggning för 235 miljoner
Ska bli 38 000 kvadratmeter.
Nytt skoluppdrag för 200 miljoner Thumbnail
Nytt skoluppdrag för 200 miljoner
Vasaskolan i Umeå byggs om och byggs till.
Wästbygg utser ny ekonomichef Thumbnail
Wästbygg utser ny ekonomichef
Kommer senast från Sesol.
Wästbygg Gruppen bygger i Oskarshamn Thumbnail
Wästbygg Gruppen bygger i Oskarshamn
Kontraktet är värt 152 miljoner kronor.
Wästbygg Gruppens CFO lämnar Thumbnail
Wästbygg Gruppens CFO lämnar
På egen begäran.
Byggbolagets orderingång föll 2,5 miljarder Thumbnail
Byggbolagets orderingång föll 2,5 miljarder
Avyttrar projektutvecklingsverksamhet.
Bygg-vd avgår efter utmanande tid Thumbnail
Bygg-vd avgår efter utmanande tid
"Resultaten inte som önskat".
Wästbygg ABs vd avgår Thumbnail
Wästbygg ABs vd avgår
Lämnar på egen begäran.
Wästbygg Gruppen bygger multisporthall Thumbnail
Wästbygg Gruppen bygger multisporthall
Ordervärdet uppgår till 160 miljoner.
Lämnar Wästbygg Gruppen Thumbnail
Lämnar Wästbygg Gruppen
Har fått nya utmaningar utanför koncernen.
Wästbygg Gruppen utser vd till LC Thumbnail
Wästbygg Gruppen utser vd till LC
Har senast byggt datorhallar i Norden.
Wästbygg Gruppen bygger anpassad skola Thumbnail
Wästbygg Gruppen bygger anpassad skola
Ordervärdet uppgår till 146 miljoner kronor.
Säljer i centrala Borås Thumbnail
Säljer i centrala Borås
Köps av nationell aktör.
Wästbygg Gruppen rekryterar CFO Thumbnail
Wästbygg Gruppen rekryterar CFO
Lämnar Förvaltnings AB Framtiden.
Skolrenovering ökar med 30 miljoner Thumbnail
Skolrenovering ökar med 30 miljoner
Entreprenadavtal tecknat efter Fas 1.
Wästbygg Gruppen tecknar avtal för 103 miljoner Thumbnail
Wästbygg Gruppen tecknar avtal för 103 miljoner
Utförs av Rekab Entreprenad.
Säljer logistikfastighet för 204 miljoner Thumbnail
Säljer logistikfastighet för 204 miljoner
Med total yta på 72 000 kvadratmeter.
Förändringar i Wästbygg Gruppen Thumbnail
Förändringar i Wästbygg Gruppen
Koncernens ledningsgrupp omstruktureras.
Byggbolaget avyttrar för 1,5 miljarder Thumbnail
Byggbolaget avyttrar för 1,5 miljarder
Tillsammans med 15 år långt hyresavtal.
Byggstart för Wästbygg Thumbnail
Byggstart för Wästbygg
"Positiv och mycket välkommen signal från bostadsmarknaden".