Infrastruktur Kollektivtrafik
2 min lästid

Tvärbanefiaskot: Beslut om utbetalningar var olagligt

11:e april 2025, 14:13
Tvärbanefiaskot: Beslut om utbetalningar var olagligt
Tvärbanan vid norra Ulvsunda. Foto: Mikael Ullén.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Regionens trafiknämnd skickar tillbaka frågan till regionfullmäktige för ett förnyat beslut.

– Att beslutet om betalningsgarantierna ska fattas av regionfullmäktige är solklart. Vänsterstyret kryper till korset och inser sitt misstag, säger Samuel Stephan, trafikpolitisk talesperson för Sverigedemokraterna till sajten.

Detta har hänt:

I juli 2024 hävde SL avtalet med leverantören Gülermak avseende Tvärbanans Kistagren. Sedan dess står bygget stilla.

Det visade sig att tjänstemän på SL tecknat betalningsgarantier med Gülermaks entreprenörer utan att ledningen informerats. SL:s jurister menade att SL måste betala då garantierna var civilrättsligt bindande i förhållande till tredje man.

Beslut om att betala Gülermaks underentreprenörer fattades av trafiknämnden – men överklagades direkt till förvaltningsrätten som stoppade utbetalningarna.

Överklagar inte

I mars kom förvaltningsrättens dom att beslutet om utbetalningar var olagligt. Beslutet skulle fattats av regionfullmäktige.

Tidigast i maj kommer regionfullmäktige ta upp frågan. SL anser fortfarande att de hade rätt att betala ut pengarna även utan trafiknämndens godkännande.

– Vi anser fortfarande att vår bedömning var rätt. Men vi avstår från att överklaga, eftersom vi vill kunna betala ut pengarna så snabbt som möjligt, säger Andreas Strömberg, presschef på SL till Mitt i.

#region stockholm #sl #tvärbanan
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0