Infrastruktur
2 min lästid

De ska bygga ut stora motorvägen

9:e maj 2026, 10:32
De ska bygga ut stora motorvägen
Bildkälla: Strabag

Det är inte bara Sverige som öser miljarder över infrastruktursatsningar just nu. Även i Tjeckien pågår flera omfattande projekt. Nu står det klart vilka som ska bygga den nya sträckan på motorvägen D35 i norra delen av landet.

Det blir ett konsortium lett av Strabag som tar hem kontraktet värt nära 2 miljarder kronor.

Strabag äger 85 procent av konsortiet, där också Budimex, Cintra och Invesis ingår, rapporterar GCR.

Projektet omfattar 16,3 kilometer motorväg med hela 18 broar, 2,7 kilometer bullerplank och en trafikplats.

Den nya sträckan ersätter en hårt belastad tvåfilig landsväg mellan Úlibice och Hořice och blir en del av Tjeckiens nationella motorvägsnät och den internationella transportkorridoren E442.

– Den nya sträckan kommer att avlasta regionen, förbättra rörligheten och avsevärt öka säkerheten längs denna viktiga transportkorridor, säger Péter Glöckler, styrelseledamot i Strabag.

Vägen ska öppna för trafik i mars 2029 och beräknas vara helt färdigställd ett år senare.

#budimex #cintra #d35 #invesis #motorväg #strabag #tjeckien
Redaktionen