Energi Solenergi
1 min lästid

Skanska och OKQ8 i historiskt partnerskap

9:e juli 2025, 10:32
Skanska och OKQ8 i historiskt partnerskap
Sara Gorton, Sara Gorton, innovation och hållbarhetsdirektör på Skanska

OKQ8 och Skanska har ingått ett partnerskap som blir det första i sitt slag i Norden, enligt bolagen. Solcellsanlägningar ska byggas vid tre av Skanskas bergtäkter i södra Sverige. Det ska möjliggöra fossilfri elproduktion direkt på plats, utan att belasta det allmänna elnätet.

OKQ8 står för byggnation och drift av solcellsanläggningarna. Skanska köper sedan elen via det egna elnätet. På så sätt stärker man försörjningstryggheten, samtidigt som man tar kliv i den gröna omställningen.

– Det här är ett viktigt avtal som visar att partnerskap är en kraftfull väg till hållbarhet, säger Helen Axelsson, Director B2B Sales på OKQ8, i en kommentar.

Projektet planeras att skalas upp till fler av Skanskas täkter framöver.

– Genom vårt strategiska partnerskap med OKQ8 har vi samarbetat för att fasa ut fossila bränslen från vår verksamhet till förmån för biobränslen. Nu tar vi ytterligare ett steg i vår klimatresa genom att producera egen energi för ökad elektrifiering, säger Sara Gorton, innovation och hållbarhetsdirektör på Skanska.

#okq8 #partnerskap #skanska #solceller
Nils Lund