Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Södra avyttrar hela skogsinnehavet i Baltikum till Ikea-ägaren Ingka, för att renodla sitt uppdrag och bli mer konkurrenskraftiga på sikt.
Ikea-ägaren Ingka har via sitt investeringsbolag, Ingka investments, köpt Södras skogsinnehav i Lettland och Estland. Prislappen uppgår till 8 miljarder kronor.
– Som skogsägarförening med fler än 50 000 medlemmar i södra Sverige, handlar vårt uppdrag om medlemmarnas skogar. Inte att vi själva ska äga skog. Innehavet i Baltikum har varit en god finansiell placering för Södra, säger Lotta Lyrå, vd och koncernchef på Södra.
– Affären innebär att vi kan lägga än mer fokus på att göra mer av varje träd och vår långsiktiga konkurrenskraft. Det stärker skogsgårdens lönsamhet på ett ansvarsfullt sätt.
Innan köpet går igenom väntar en konkurrensprövning i båda länder, samt ett godkännande i Lettland gällande utländska direktinvesteringar.
– Vårt mål är att förvalta skogarna långsiktigt, bevara och förbättra deras hälsa, samtidigt som vi tillhandahåller denna förnybara resurs för möbler och andra användningsområden, säger Peter van der Poel, vd på Ingka Investments.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB