Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Det pressade Samhällsbyggnadsbolaget i Norden har sålt 19 miljoner aktier i JM till svenska och internationella investerare. Transaktionen motsvarar cirka 29,5 procent av de utestående aktierna och rösterna i JM.
Priset uppgick till 148,10 kronor per aktie, vilket motsvarar en total köpeskilling om cirka 2,8 miljarder kronor. Priset per aktie motsvarar stängningskursen i JM:s aktie på Nasdaq Stockholm den 11 maj 2023.
Efter transaktionen uppgår SBB:s ägande i JM, direkt och via derivat, till cirka 1,9 miljoner aktier, vilket motsvarar cirka 2,9 procent av aktierna och rösterna i JM.
– Försäljningen innebär en fokusering på bolagets kärnverksamhet och en ytterligare förstärkning av SBB:s finansiella position, säger SBB:s VD Ilija Batljan.
SBB har åtagit sig att inte avyttra ytterligare aktier i JM under en period om 90 dagar med vissa sedvanliga undantag.
Priset för aktierna har förhandlats på armlängds avstånd med investerare och bedöms av SBB, efter diskussioner med SEB, vara marknadsmässigt.
“SBB avser att använda nettolikviden från transaktionen för att stärka bolagets likviditet och finansiella position.” skriver bolaget.
Läs även:
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB