Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Lindholmen Science Park AB har beviljats drygt 9 miljoner kronor av Vinnova för CLOSER-projektet SENDSMART. Ett femtontal parter i Göteborg satsar tillsammans lika mycket under en tvåårsperiod. Projektet ska utveckla och införa nya godstransportlösningar.
Projektet SENDSMART kommer att ledas av CLOSER, den nationella arenan för transporteffektivitet inom Lindholmen Science Parks verksamhet. Ett konsortium har bildats för projektet, där ett femtontal partners i Göteborg tillsammans satsar lika mycket.
– Det är ett mycket glädjande besked säger Jerker Sjögren, programansvarig för CLOSER på Lindholmen Science Park. Med detta har nu båda systerprojekten GO:SMART och SENDSMART blivit godkända och är konkreta exempel på den rivstart CLOSER fått.
Vad är SENDSMART?
Projektet ska utveckla och införa nya godstransportlösningar. Det startar omgående och kommer att pågå i två år.
SENDSMART kommer att fokusera på tre slags godstransporter i en stad:
Godsförsörjning till butiker, restauranger etc, även kallat citylogistik
Bygg- och anläggningstransporter
Transporter inom avfall och återvinning
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB