Tidigt i höst ska Peab lägga sista lagret asfalt på E6an i Stenungsund som skadades i ett jordskred i september 2023.
Därmed avslutas arbetet där Peab på uppdrag av Trafikverket återställt vägen vilket bland annat inkluderat skredsäkring, grundförstärkning och återuppbyggnad.
– Vi tackar för förtroendet och är väldigt stolta över att vi nu får möjlighet att slutföra det här samhällsviktiga projektet. Totalt lägger vi cirka 8 600 ton ECO-Asfalt på sträckan, säger Andreas Berntsson, avdelningschef.
Sträckan omfattar cirka 800 meter på E6an Stenungsund och väg 170 med start vid trafikplats Stenungsund Norra och vidare cirka 3,6 kilometer in mot Stenungsund. Underhållsarbetet är planerat nattetid i början av september.
ECO-Asfalt innebär att förnybara bränslen har använts i tillverkningen vilket ska sänka koldioxidutsläppen påtagligt jämfört med vid traditionell asfaltproduktion.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.