Gruva
1 min lästid

Epiroc får gruvmaskinorder från Boliden

31:a maj 2023, 09:21
Epiroc får gruvmaskinorder från Boliden
Scooptram ST18 SG. Bildkälla: Epiroc.
Johann Bernövall Johann Bernövall
Like 0

Den nya ordern följer Bolidens stora order av liknande utrustning förra året.

Maskinerna kommer att användas i norra Sverige vid gruvorna Rävliden och Renström – där Boliden producerar zink, koppar, bly, guld och silver – och vid Kankberggruvan, där det utvinner guld och tellur, en mineral som bland annat används i tillverkning av solceller.

Ordern värderas till cirka 130 miljoner och bokades under det andra kvartalet 2023.

– Boliden fokuserar på att optimera säkerhet, produktivitet och hållbarhet i sin gruvdrift, inklusive att producera metaller med ett lågt koldioxidavtryck, och vi är glada att de vänder sig till oss igen för att förse dem med rätt lösningar, säger Helena Hedblom, Epirocs VD och koncernchef.

Utrustningsordern inkluderar, bland andra maskiner, gruvtrucken Minetruck MT42 SG, ortdrivningsriggen Boomer E20 SG, och bergförstärkningsriggen Boltec E10 SG – alla utrustade med batterielektrisk drivlina.

#boliden #epiroc
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0