Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Nobia, en svensk kökstillverkare med verksamhet i Norden, Storbritannien, Österrike och Nederländerna, investerar 350 miljoner euro i en ny köksfabrik i Jönköping.
Fabriken kommer att bli en av Europas modernaste kökstillverkningsanläggningar. Fabriksplaneringen utfördes med hjälp av banbrytande fabrikssimulering som implementerades av teknikkonsultföretaget Etteplan.
Nobia och Etteplans samarbete för utveckling av den digitala tvillingen, som är en virtuell simuleringsmodell av fabriken, inleddes i slutet av 2020.
Det blir en av de viktigaste investeringarna i södra Sverige som totalt kommer att uppgå till cirka 350 miljoner euro.
– Kök är komplexa system. För oss är massanpassning inte bara ett modeord; vi vill betjäna både serieproduktion och de mindre specialanpassade varumärkena. Den nya fabriken kommer att ha åtskilliga automatiserade funktioner, hög effektivitet samt branschledande hållbarhetsprestanda tack vare användning av den senaste tekniken, säger Eric Liljegren, projektledare för Nobia.
Simuleringsverktyget installerades och var klart för drift redan ett år efter påbörjat projekt och den nya fabriksanläggningen är på gång.
Wästbyggbolaget Logistic Contractor har bygguppdraget och fabriken väntas vara färdigställd 2024.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB