Fastighet
1 min lästid

Här är Kåpans nya fastighetschef

12:e januari 2023, 14:49
Här är Kåpans nya fastighetschef

Hon kommer senast från en roll som Affärschef för Kriminalvården på Specialfastigheter.

– Kåpan Fastigheter befinner sig i en unik uppbyggnadsfas där bolaget ska byggas upp långsiktigt och omsorgsfullt. I det arbetet är det viktigt med kompetenta och drivna medarbetare som är beredda att bidra där det behövs, i kombination med Bonnies strategiska höjd och erfarenhet av samhällsfastigheter blir hon ett värdefullt tillskott. Jag är jätteglad över att få Bonnie på plats och ser fram emot ett utvecklande 2023, säger VD Cecilia Vestin.

Kåpan Fastigheter äger idag 61 fastigheter, Polismyndigheten är hyresgäst i 34 av dessa och är därmed vår största hyresgäst.

“Bonnie blir i sin roll strategiskt ansvarig för Polismyndigheten där Kåpan Fastigheter har flera pågående projekt att utveckla samt bygga nya polishus på olika platser i Sverige.” skriver bolaget.

– Det känns fantastiskt roligt att ansluta till teamet på Kåpan Fastigheter. Jag ser fram emot ett inspirerande arbete tillsammans med våra hyresgäster, säger Bonnie Winnberg.

#kåpan fastigheter #specialfastigheter
Johann Bernövall