Energi Vattenkraft
1 min lästid

Vattenfalls ansökan avvisas

10:e februari 2025, 15:21
Vattenfalls ansökan avvisas
Tord Eriksson. Bildkälla: Vattenfall.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

Som Branschaktuellt tidigare berättat planerar Vattenfall att återställa Juktans kraftstation, vid sjön Storjuktan i anslutning till Umeälven, Västerbotten, till ett pumpkraftverk.

– Problemet är att det helt enkelt är för otydligt beskrivet för att det ska gå att ta ställning till. Mot bakgrund av hur oklar ansökan i det här skedet är uppstår också tveksamhet till om samrådet med allmänheten och andra myndigheter har fått en korrekt inriktning. Så snart Vattenfall arbetat om ansökan och tydligare kan förklara hur projektet är tänkt att genomföras och hur det förhåller sig till andra verksamheter och tillstånd kan de lämna in ansökan på nytt, säger rådman Carin Wiklund i ett pressmeddelande.

“Vi ska nu analysera beslutet och se vad vi kan göra för att svara upp till domstolens förväntningar. Det tillskott av fossilfri elenergi som Juktan kan tillföra, tillsammans med pumpkraftverkets förmåga att balansera utbud och efterfrågan på el, är viktigt inte bara för norra Sverige utan för hela det svenska elsystemet”, skriver Tord Eriksson, tillförordnad vd Vattenfall vattenkraft till SVT.

#umeälven #vattenfall
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0