Stäng annonsen
Energi Gas

Nytt regeringsstöd för produktion av biogas

28/03/2022, 10:40
Vafab Miljös biogasanläggning på Gryta i Västerås. Pressbild
Vafab Miljös biogasanläggning på Gryta i Västerås. Pressbild

Regeringen har beslutat att den som producerar biogas kan få stöd om biogasen uppgraderas till samma kvalitet som naturgas. Intentionen med den nya förordningen är att minska beroendet av import av fossil naturgas. Det framgår av ett pressmeddelande från Infrastrukturdepartementet.

Biogasen ska bland annat kunna ersätta naturgas i industrier eller användas som bränsle i gasbilar, tunga lastbilar och sjötransporter.

– Den nuvarande situationen visar på behovet av en påskyndad energiomställning och utfasning av fossila bränslen, dels för att minska behovet av import av fossila bränslen från Ryssland, dels för klimatets skull. Ökad produktion av biogas spelar en viktig roll för att nå detta, kommenterar en representant från Regeringskansliet.

I budgetpropositionen för 2022 avsattes 500 miljoner kronor i syfte att öka produktionen av biogas och stärka producenternas konkurrenskraft. Under 2023 och 2024 föreslås att 700 miljoner kronor per år ska tillföras för samma ändamål – en satsning som föreslås fortsätta till 2040, med en kontrollstation 2024.

Den nya förordningen innebär att produktion av biogas som uppgraderas till samma kvalitet som naturgas ska ges ett stöd på högst 30 öre per kilowattimme. Biogas som görs om till flytande form kan få ytterligare 15 öre per kilowattimme och det är Energimyndigheten som kommer att ansvara för stödet.

biogas energimyndigheten regeringen stöd
Redaktionen