Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
När förvaltningsrätten avslog överklagandena gällande upphandlingen av spårvägsentreprenaden för Uppsala spårväg i mars skulle Uppsala kommun gå vidare med sin utsedda entreprenör.
– Vi är glada över att förvaltningsrätten har kommit till denna slutsats. Det bekräftar att vår upphandlingsprocess har varit korrekt och transparent. Vi ser nu fram emot att arbeta vidare tillsammans med entreprenören för att realisera spårvägen, som är en viktig del av Uppsala kommuns framtida infrastruktur, sade Christian Blomberg, stadsbyggnadsdirektör Uppsala kommun i mars.
Men nu säger kammarrätten nej. Uppsala kommun får inte gå vidare med entreprenören innan kammarrätten fattat beslut om prövningstillstånd.
“Obrascon Huarte Lain S.A., OHL Sverige AB, TSO SAS och NGE CONTRACTING SAS yrkar att kammarrätten ska besluta att Uppsala kommun inte får ingå avtal i upphandlingen Totalentreprenad i samverkan för spårväg och infrastruktur till dess att något annat har bestämts”, står det i kammarrättens protokoll.
Kammarrätten har fattat följande beslut i väntan på beslut om prövningstillstånd:
“Kammarrätten beslutar att Uppsala kommun inte får ingå avtal i upphandlingen Totalentreprenad i samverkan för spårväg och infrastruktur till dess att något annat har bestämts”.
Upphandling av spårväg inleds – värd 5 miljarder
Klart: Uppsala kommun går vidare med miljardsatsningen
De ska bygga spårvägen i Uppsala
Uppsala spårvägsprojekt sinkas
Stort byggkontrakt stoppas av Uppsala
Spårvägen: Upphandlingen kan göras om
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB