Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Grundat 1992 av Claes Löfgren har Arlanda Måleri genom åren varit en förespråkare för ackordslönesystemet och blev uppmärksammat i media för att ha en anställd målare med en årslön på 1,3 miljoner kronor – en för branschen exceptionellt hög summa.
– Är man en yrkesskicklig målare och duktig på sitt hantverk så tycker jag att pengarna ska stanna hos den anställde. Man ska få ta del av kakan som kommer från att man har utfört ett bra jobb, sa Claes Löfgren till Målerifakta i en tidigare intervju om företagets lönesystem.
Enligt Bolagsfakta hade företaget vid tiden för konkursen 37 anställda och redovisade enligt den senaste årsredovisningen en omsättning på närmare 38 miljoner kronor med ett positivt resultat på cirka 1,5 miljoner kronor.
Arlanda Måleri vill inte kommentera konkursen utan hänvisar till konkursförvaltaren, advokat Ove Sjöblom på Konrad advokater, som i skrivande stund inte gått att nå.
Det är ännu oklart hur konkursen kommer att påverka de anställda, inklusive den uppmärksammade “miljonmålaren”.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB