Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Think Pinks dotterbolag NM Trading och Transport, som nyligen begärdes i konkurs, har under flera år dumpat balar med byggavfall utanför Eskilstuna.
Frågan är nu vem som ansvarar för att ta bort avfallet.
Eskilstuna kommun ska utreda om det är en olaglig deponi, enligt Sveriges Radio.
NM Trading och Transport, som är dotterbolag till ägarbolaget NMT Think Pink, har begärts i konkurs av företagets vd som skickat in konkursansökan.
Vd:n och två andra personer är misstänkta för grovt miljöbrott. En av personerna är också misstänkt grovt penningtvättbrott efter att ha dumpat sopor på flera platser runt om i Sverige.
Under flera år har de dumpat 20 000 balar med byggavfall utanför Eskilstuna. Det är nu oklart vem som ska ta bort avfallet och om det ligger där olagligt.
Kommunen har vänt sig till konkursförvaltaren för att försöka få svar.
– Vi vill se vad konkursförvaltaren har för plan för avfallet
säger Anna Norberg, enhetschef på miljökontoret i Eskilstuna till Sveriges Radio P4 Västmanland.
Eskilstuna kommun ska utreda om det är en olaglig deponi. De ska bland annat granska transportsedlar och titta på vad det är för avfall som tagits in och när.
Avfall får mellanlagras i upp till tre år, en tidsgräns som snart är nådd.
Skulle det visa sig att det finns avfall som legat där längre än tre år betyder det att NM Trading och Transport inte har tillstånd för det.
– Då säger lagstiftningen att det ska göras en åtalsanmälan, säger Anna Norberg.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB