Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Entreprenören T-schakt har under flera månader överfakturerat Örebro kommun. Nu kräver kommunen tillbaka 1,6 miljoner kronor.
Entreprenören T-schakt, ett av Örebros största entreprenadbolag, har uppgett i sina fakturor att grävmaskinerna väger mer än vad de faktiskt gör, det var P4 Örebro först med att avslöja. Efter avslöjandet har kommunen granskat fakturor och kräver nu tillbaka 1,6 miljoner kronor.
– Det här visar att det är viktigt att vi inom kommunen har bra rutiner och kan säkerställa att fakturan stämmer, säger Helena Sköld Lövgren, upphandlingschef på Örebro kommun till SVT.
Enligt vd:n för T-schakt ska överfaktureringen bero på oklarheter på ett nationellt plan i hur vissa grävmaskiner ska viktklassas.
– Det vi hört sista dagarna är att hela Göteborgsregionen gjort som vi, de har gått i samma fälla. Det här är ett branschproblem, säger Mikael Arman, vd, T-schakt till SVT.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB