Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Bolaget beskrivs som väletablerat med ett flertal ramavtal åt olika myndigheter, men trots det har Byggom gått i konkurs, det rapporterar Sydsvenskan.
Anledningen bakom konkursen är fortfarande oklar, det uppger konkursförvaltaren Ola Sellert. Bolaget hade nämligen ett flertal entreprenader igång vid ansökan om konkurs.
Byggbolaget har bland annat arbetat med ombyggnaden av entrén till Historiska museet vid Lunds universitet i Lund.
– Det är väldigt tragiskt att de har gått i konkurs. Byggom var helt fantastiska att jobba med och vi fick en väldigt fin arbetsgemenskap när de arbetade här på museet. Snickarna var oerhört skickliga med en sådan fingertoppskänsla, säger Evelina Lindén, kommunikatör på Historiska museet vid Lunds universitet i Lund, till Branschaktuellt.
Omkring ett 50-tal anställda berörs av konkursen av Byggom, som startade sin verksamhet 1973. Sedan 2017 ägs Byggom av Indubygg AB.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB