Datacenterpengarna fortsätter att trilla ned i Skanskas kassa. Den här gången blir det 780 miljoner kronor för en ny byggnation åt en befintlig kund i Georgia.
Guldregnet från AI-boomen öser ned över Skanska i USA. Nu beställer en befintlig kund byggnation av ett datacenter i Georgia och betalar 780 miljoner kronor för arbetet.
Det nya datacentret omfattar cirka 22 700 kvadratmeter med fem datahallar för samlokalisering samt administrativa lokaler, dimensionerat för en kapacitet på 48 MW.
I uppdraget ingår mark- och anläggningsarbeten, stomme, tekniska försörjningssystem, el- och mekaniska installationer samt driftsättning.
Byggstart är satt till november 2026 med färdigställande under tredje kvartalet 2028.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.