Byggindustrin
2 min lästid

Nya bron får grönt ljus – går in med miljoner

Idag, 17:e juni 2026, 10:02
Nya bron får grönt ljus – går in med miljoner
Den nuvarande plankorsningen på platsen ska snart bli ett minne blott. Foto: Emil Öhlin

Den planerade bron över järnvägen till Haraholmsvägen får grönt ljus. Nu står det även klart att Piteå kommun kommer att medfinansiera bygget.

Man anser nämligen att Haraholmsvägen är en viktig transportlänk för både lokal trafik och godsflöden till och från hamnen och närliggande industriområden. Men de behöver stanna regelbundet vid dagens plankorsning.

Med den nya bron kommer man dock att kunna separera väg- och järnvägstrafiken och på så sätt öka både framkomligheten och säkerheten.

– Piteå har en viktig roll i den industriella utvecklingen som sker i norra Sverige. För att kunna ta vara på de möjligheter som följer behöver vi en infrastruktur som är säker, robust och klarar ökade transportflöden. Den här satsningen stärker både hamnen, näringslivet och regionens konkurrenskraft, säger Patric Lundström, kommunstyrelsens ordförande.

Tar hälften av notan

Totalt kommer kommunen att gå in med 35 miljoner kronor i projektet. Därmed tar man hälften av den totala investeringskostnaden om 70 miljoner kronor. Det är sedan tidigare även klart att man får EU-bidrag för bygget.

Projektet genomförs i nära samverkan mellan Piteå kommun, som äger järnvägsanläggningen, och Trafikverket som är väghållare.

#haraholmsvägen #piteå kommun #trafikverket
Nils Lund