Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Alhem och K-Fastigheter gör gemensam sak i nya bostadsprojektet. Nu har spaden satts i marken och produktionen kan starta.
K-Fastigheter och Alhem Fastigheter har satt spaden i marken. Nu ska 256 nya lägenheter, och tre lokaler, byggas i Björlanda Ängar på Hisingen norr om Göteborg.
Projektet omfattar 256 moderna lägenheter i hyresform, livsmedelsbutik och tillhörande parkeringsgarage. Total uthyrningsbar area förväntas uppgå till 15 800 kvadratmeter.
– Projektet kommer att genomföras och ägas av ett bolag samägt av Alhem och K-Fastigheter. Det blir bostadshus och lokaler i hög kvalitet, byggda med klimatdeklarerade betongstommar från vår prefabverksamhet, säger Magnus Persson, affärsutvecklingschef på K-Fastigheter.
Byggnationen kommer att utföras av We Construction och projektet uppförs etappvis.
Först ut är produktionen för de bygglovsgivna fastigheterna. Inflyttning i de första lägenheterna beräknas sedan kunna ske till sommaren 2027.
Läs även:
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB