Byggindustrin
1 min lästid

Installationsbolaget växer

10:e december 2024, 10:53
Installationsbolaget växer
Göran Karlsson, Jonas Hedlund, Lars Larsen, Rolf Danielsson och Ronnie Ketola. Bildkälla: Sandbäckens.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

– Sandbäckens tillväxtresa fortsätter och Umia Stockholm är ett viktigt bidrag till vår resa mot 5-50-500, säger Christoffer Järkeborn, vd och koncernchef för Sandbäckens.

Umia Stockholm AB, grundat 2016 av Jonas Hedlund, Rolf Danielsson, Ronnie Ketola och Göran Karlsson, har idag cirka 60 anställda och omsatte 190 miljoner kronor år 2023. Bolaget är specialiserat på el, som står för 70 procent av verksamheten och ventilation.

Vidareutvecklas

– Här finns stora möjligheter för oss att samarbeta med andra bolag inom koncernen och utvecklas vidare. Vi ser fram emot att kunna bidra till Sandbäckens tillväxt, säger Jonas Hedlund, vd för Umia Stockholm AB.

Som en del av förvärvet kommer Umia Stockholm AB att integreras i Sandbäckens varumärke. Tillträde till Umia Stockholm sker i januari.

– Förvärvet av Umia Stockholm är betydelsefullt och stärker vår närvaro i Stockholmsregionen. Vi har nu representation inom alla discipliner i länet, säger Lars Larsen, Regionchef El, Sandbäckens.

#nimlas #sandbäckens #umia stockholm
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0