Byggindustrin
1 min lästid

Byggjätte betalade inte i tid

23:e juli 2024, 10:55
Byggjätte betalade inte i tid
Foto: Felix Gerlach.
Anna Broberg Anna Broberg
Like 0

– Vi har haft en ansträngd likvid situation, det är ingen hemlighet, säger Sernekes pressansvarige, Johan Live till Göteborgs-Posten.

Serneke har 82 pågående betalningsförelägganden hos Kronofogden där bolaget inte betalat leverantörer inom fakturaperioden rapporterar tidningen.

Projektet som försenats i Malmö gäller att bygga hållplats.

– Tidsplanen har skjutits framåt. Vi har dels fått tilläggsbeställningar från Malmö stad och dels har vissa underentreprenörer inte utfört de arbeten som de har som uppgift, på grund av att de inte fått betalt i tid, säger Johan Live till GP och fortsätter:

– Det har varit en tuff tid för Serneke och är det väl fortsatt. Vi har ju dock alltid betalat våra leverantörer. Nu ser det dock ut som att vi går mot ljusare tider. Vi har en byggkonjunktur som vänder litegrann. Och vi ser att ett snart genomfört ägarbyte kan innebära positiva effekter.

Läs mer: Serneke Group säljer entreprenadverksamheten

#malmö #serneke
Like
0
Dislike
0
Love
0
Angry
0