Byggindustrin
2 min lästid

Camilla Ekdahl ny koncernchef för Balco Group

8:e december 2022, 14:52
Camilla Ekdahl ny koncernchef för Balco Group
Camilla Ekdahl. Bildkälla: Balco.

Under drygt tre år har Camilla varit COO i koncernen och VD för det största bolaget inom koncernen, Balco AB. Sedan den 1 september 2022 har hon varit tillförordnad koncernchef.

– Vi har gjort ett grundligt arbete i rekryteringsprocessen med många kvalificerade kandidater i en djup och bred process som har involverat både externa och interna kandidater. Camilla uppfyller alla våra krav och har i sin nuvarande roll dessutom visat vilken kapacitet hon har, säger Ingalill Berglund, styrelseordförande i Balco Group och fortsätter:

– Styrelsen är övertygad om att hon är rätt person att fortsätta genomförandet av Balcos strategi till nästa nivå av lönsam tillväxt och utveckling. Hennes kunskap om verksamheterna i kombination med hennes mycket uppskattade förmåga att på ett engagerat sätt leda och skapa team gör att hon är helt rätt för tjänsten. Jag ser mycket fram emot att fortsätta arbeta tillsammans med Camilla.

– Jag är väldigt glad och stolt över förtroendet. Balco Group är ett mycket spännande och intressant bolag som hela tiden ligger i framkanten när det gäller att hitta innovativa lösningar och hjälpa kunderna till en bättre boendemiljö. Jag ser fram emot att tillsammans med vår kunniga ledningsgrupp och personal få möjligheten att fortsätta att utveckla bolaget och sjösätta våra planer, säger Camilla Ekdahl, VD och koncernchef för Balco Group.

Läs även:

Vd för börsbolag avgår:
16:e juni 2022
Karriär
Vd för börsbolag avgår: “Varit nio roliga och spännande år”
Efter nio år på vd-stolen för det börsnoterade balkongbolaget går Kenneth Lundahl vidare.
#balco #balco group
Johann Bernövall