Navet Analytics månadsindikatorer visade en försäljningsökning på 8 procent av byggmaterial i fasta priser under helåret 2021. Men enligt analysansvarig Jens Linderoth finns signaler på att den trenden inte kommer att hålla i sig under 2022.
Utfallet från förra årets försäljningssiffror kan jämföras med 2020 då ökningen stannade på 11 procent. Enligt ett pressmeddelande från Navet Analytics går det även att se en inbromsning i försäljningen under hösten 2021 då ökningen under andra halvåret uppgick till 4,5 procent, jämfört med 11 procent under första halvåret.
Jens Linderoth, analysansvarig på Navet Analytics, menar att det finns risk för en sämre utveckling av byggmaterialförsäljningen i år.
– Vi har många faktorer som kan missgynna marknaden, som minskat köputrymme mot bakgrund av stigande inflation, ökade energipriser, risken för högre räntor och kanske en mer osäker utveckling för bostadspriserna. Sedan ska vi inte glömma att när nu samhället öppnar upp igen kommer många vara sugna på att lägga sin konsumtion på andra saker än husrenovering, som tex resor, nöjen och restaurangbesök, säger Jens Linderoth.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.