Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Max Arkitekter har spetskompetens inom gestaltning och utveckling av skolor och förskolor. De tidigare ägarna Lisa Malmström och Lotta Åberg kommer att fortsätta arbeta i sina roller med ansvar för kompetensområdet samhällsfastigheter.
De tar också plats i Witte Sundells ledningsgrupp, vilket ytterligare ska fördjupa samarbetet och förstärka bolagets strategiska kompetens.
– Vi är oerhört stolta över att välkomna Max Arkitekter till Witte Sundell-gruppen. Deras omfattande erfarenhet och djupa förståelse för samhällsfastigheter är en perfekt komplettering till våra befintliga team. Tillsammans kan vi leverera ännu mer värde till våra kunder och bidra till att skapa bättre miljöer för människor, säger Ludvig Witte, vd för Witte Sundell Arkitekter.
Ombyggnadsprojekt har blivit ett växande område för kontoret de senaste åren, särskilt med tanke på det stora behovet av renovering och modernisering av skolor. Genom att kombinera Max Arkitekters erfarenhet av läromiljöer och brukardialog med Witte Sundells bredd inom både ombyggnad och nybyggnation ska en komplett aktör skapas som kan möta dagens och framtidens utmaningar.
– Att bli en del av Witte Sundell Arkitekter känns som ett naturligt nästa steg. Vi delar samma värderingar och engagemang för hållbarhet och arkitektur som gör skillnad. Tillsammans kan vi nå nya höjder och fortsätta skapa framtidens samhällsfastigheter, säger Lisa Malmström och Lotta Åberg.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB