Stäng annonsen
Byggindustrin

Utslängda bolaget betalar miljoner i uppgörelse

3/11/2026, 16:32
Genrebild. Foto: Region Stockholm.

Byggjätten CRTG har förlikats med Nacka vatten och avfall och betalar nära två miljoner kronor till det kommunala bolaget.

Det var i slutet på mars i år som tålamodet tog slut hos Region Stockholm. Man valde då att slänga ut det kinesiska byggbolaget CRTG ur utbyggnationen av tunnelbanan. Samtidigt försöker flera leverantörer få betalt av bolaget via Kronofogden.

Och nu har man nått en förlikning kring ett av avtalen. CRTG har gått med på att betala drygt 1,7 miljoner kronor till Nacka vatten och avfall, som inledningsvis krävde 1,9 miljoner, rapporterar Mitt i.

Enligt uppgörelsen ska CRTG betala minst 292 000 kronor i månaden till det kommunala bolaget från och med den 16 november.

CRTG har även själva riktat betalningskrav, men mot Region Stockholm från vilka man vill ha 180 miljoner kronor. Krav som regionen beskriver som “fullständigt gripna ur luften.”

CRTG förlikning Nacka vatten och avfall Nya Tunnelbanan Region Stockholm stockholm
Redaktionen