Havsbaserad vindkraft kan få ned elpriserna i södra Sverige med upp till 9 procent, visar en ny analys som tagits fram på uppdrag av region Skåne.
Havsbaserad vindkraft i Skåne hade kunnat sänka elpriset i södra Sverige med upp till 9 procent under de dyraste perioderna år 2024 och 2025. Det visar en ny analys från konsultföretaget Profu, beställd av Region Skåne.
Analysen utgår från faktiska väderförhållanden och elpriser timme för timme. Två havsvindparker av Kriegers Flaks storlek hade sänkt det genomsnittliga elpriset med 6 till 7 öre per kilowattimme i elområde SE4.
För ett eluppvärmt hushåll innebär det en besparing på upp till 1 700 kronor per år. Det förutsatt en årsförbrukning på 20 000 kilowattimmar.
Som störst blir effekten under kalla och mörka vinterdagar, när efterfrågan och priserna normalt är som högst.
– Den här analysen visar att mer lokal elproduktion kan göra verklig skillnad för elpriserna i södra Sverige. Ökad vindkraft i Skåne kan bidra till lägre elkostnader och bättre förutsättningar för investeringar och tillväxt, säger Jens Sörvik, chef för grön omställning på Region Skåne.
Regionen pekar också på potentialen i att modernisera befintlig landbaserad vindkraft. Genom repowering kan Skånes vindkraftsproduktion öka från 1,7 TWh till upp mot 6,9 TWh per år.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.