Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Den skyhöga utbyggnadstakten av datacenter har skapat akut brist på kvalificerad arbetskraft. Då försöker konkurrenterna desperat norpa personal från varandra.
Datacenter poppar upp som svampar ur jorden just nu. Den blixtsnabba utbyggnadstakten har dock skapat en akut brist på kvalificerad arbetskraft. Det visar en ny rapport från bemanningsföretaget Kelly Services.
Sysselsättningen inom datacenter i USA väntas nå 650 000 tjänster 2026. En ökning med 30 procent sedan 2023. Byggrelaterade jobb kopplade till datacenter beräknas överstiga 180 000 fram till 2028, rapporterar Construction Dive.
Den största flaskhalsen är inte längre energi, mark eller utrustning, det är kompetens, konstaterar Kelly Services.
En av fyra anställda i branschen blir också rekryterade av konkurrerande operatörer. Så föga överraskande säger 90 procent av datacenteroperatörerna att just personalbrist är det största hindret för att bygga mer och växa ytterligare.
Bristen har även fått lönerna att skena. Nationella medianlöner i USA börjar på 128 000 dollar för byggchefer och 175 000 dollar för AI-ingenjörer, med stora regionala skillnader.
Kelly Services rekommenderar att datacenterföretag börjar rekrytera från närliggande branscher som telekommunikation, elnät och industriell ventilation. Men också att man investerar i snabba omställningsprogram för att bredda kompetensbasen.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB