Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
“Alla andra är upptagna, så det gäller att vara den man är.” Janne Andersson har lett landslag och klubbar i över 40 år, och nu tar han med sig sina tankar om ledarskap till Elmässan i Stockholm.
Janne Andersson har ägnat mer än 40 år av sitt liv åt svensk fotboll. Karriären inleddes som spelare i Alets IK, innan han fortsatte som tränare och assisterande tränare i Halmstads BK och Norrköping, med dubbla SM-guld på meritlistan och närmare 500 matcher i bagaget. Som förbundskapten ledde han landslaget i 94 landskamper. Höjdpunkten kom med kvartsfinalen i VM 2018 i Ryssland, en av de största framgångarna för svensk herrfotboll på senare år. Nu tar han med sig sina erfarenheter till Elmässan i Stockholm, där han kommer att prata om ledarskap och hur man, enligt honom, är en bra ledare.
– För mig är det otroligt viktigt att vara den man är, för alla andra är upptagna. Att lära känna sig själv och ha klart för sig vad man står för och vilka värderingar man har och hur man vill att människor ska bete sig i den verksamhet man ansvarar för. Men att lära känna sig själv är inte självklart. Men det är en bra början om man ska leda andra, säger han och tillägger:
– Jag har en lång erfarenhet av ledarskap och jag landade tidigt i hur jag vill att saker ska vara gällande beteenden och värderingar. Men man måste komma ihåg att oavsett vilken verksamhet man verkar inom så förändras saker. Det kommer nya metoder och sätt att jobba, men grunden i hur man beter sig mot andra är densamma.
Att hela tiden utvärdera och inte stanna upp, är något Janne Andersson har lärt sig längs resans gång.
– Man förbereder något så noggrant som möjligt och sedan kommer genomförandet. I fotbollen är det match där man vinner ibland och förlorar ibland. Då måste man analysera varför det blev som det blev och fråga sig själv hur var matchen egentligen? Utifrån det får man lära sig av erfarenheterna och sedan lägga det bakom sig eftersom ett resultat inte är något man kan förändra. Sedan måste man ta sig tillbaka in i nuet och fokusera på hur man kan göra det så bra som möjligt nästkommande dag, säger Janne Andersson.
Vilka är dina tre största styrkor som ledare?
– Först och främst så är jag väldigt trygg i mig själv. Sedan är jag ihärdig, jag har aldrig varit rädd för att lägga ned det arbete som krävs för att nå dit jag vill. Sen är jag en väldigt snäll person med en grundinställning om att tro gott om människor och så har jag empati och förståelse för hur andra fungerar. Man måste kunna vara förlåtande och gå vidare.
Janne beskriver sig som en person som inte väljer att titta bakåt alltför mycket, utan har fokus på det som kommer framöver. “Då är då, och nu är nu”, brukar han säga.
– Man måste vara i nuet och titta framåt. Man kan inte hålla på att titta tillbaka alltför mycket, även om man haft många fina stunder, säger han.
Janne Andersson avslutade sin tränarkarriär i november 2023, något han inte ångrar.
– Jag saknar inte fotbollen alls och hade jag gjort det så hade jag säkert tackat ja till något jobb. Men jag har valt att tacka nej till klubbar och avsluta den delen av mitt liv. Nu är jag mer fri att göra annat, som att föreläsa, arbeta med bland annat Barncancerfonden och träffa nya människor, vilket är oerhört stimulerande. Jag kan göra vad jag vill, precis när jag vill, säger han.
Med all din erfarenhet, finns det något du kommer bära med dig resten av livet?
– Det är klart att kvartsfinalen i VM 2018 är något som sticker ut. Vi slog ut Italien i playoff och hade en väldigt tuff väg dit. Sedan är det klart att SM-guld med Halmstad och Norrköping sticker ut. Det speciella med Norrköping var att vi hade det yngsta laget i serien och väldigt många egenfostrade spelare från staden.
– En annan sak jag tar med mig är alla personliga möten man haft genom åren, bland annat med Zlatan Ibrahimović, som var väldigt givande och intressant. Man kan lära sig oerhört mycket av andra människor och det är något jag gärna lägger min tid på numera.
Just den nyfikenheten på människor och viljan att fortsätta lära är något publiken på Elmässan får ta del av när Janne Andersson delar med sig av sina erfarenheter som ledare.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB