Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Bravida och Avinor stärker samarbetet med ett långt ramavtal för drift, underhåll och utveckling av de elektriska anläggningarna på flygplatsen.
Bravida landar ett fyraårigt ramavtal värt 250 miljoner kronor för drift, underhåll och vidareutveckling av de elektriska anläggningarna på norska Bergen flygplats Flesland.
Det finns även möjlighet till förlängning med ytterligare två plus två år.
– Avtalet är viktigt för vår servicesatsning i Bergen. Det bekräftar det förtroende vi har byggt upp genom många års samarbete med en långsiktig och prioriterad kund, säger Gisle Kvamme, regionchef för region Bergen på Bravida Norge.
Det är inte första gången Avinor vänder sig till installationsjätten. Bravida levererar nämligen sedan tidigare tjänster inom IKT och VS på flygplatsen.
– Det är viktigt för oss att ha ramavtal med aktörer som har den kompetens och kapacitet som krävs. Tillsammans ska vi hitta lösningar som bidrar till säker och stabil drift, samtidigt som vi minskar livscykelkostnaderna, säger Asle S. Gjerde, elansvarig på Bergen flygplats Flesland.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB