Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
SSAB får en order på 9 000 stålprofiler med en sammanlagd vikt om 209 ton koldioxidreducerat stål till Vattenfalls stora solparksbygge i Tyskland
Vattenfall bygger solparken Juliusburg/Krukow i Schleswig-Holstein i Tyskland. Då vänder man sig till SSAB för leveranser av koldioxidreducerat stål.
Totalt kommer man att använda över 9 000 stålprofiler med en sammanlagd vikt på 209 ton.
Energijätten kommer att använda sig av SSAB Zero i de bärande strukturerna som man monterar solpanelerna på. Stål som tillverkas av återvunnet skrot med hjälp av fossilfri el och biogas. Därmed sänker man de fossila koldioxidutsläppen med upp till 70 procent, jämfört med vanligt stål.
– Att Vattenfall väljer att använda vårt stål är ett tydligt exempel på hur ambitiösa kunder kan bidra till att skala lösningar som minskar utsläpp och bidrar till att stärka efterfrågan på koldioxidreducerade material, säger Matts Nilsson, vice vd på SSAB Europe.
Solel spelar i dag en viktig roll i energiomställningen i Tyskland. Men den är inte helt “grön”. Bygget av solparker ger nämligen upphov till utsläpp.
– Den elektricitet som genereras från denna solpark bidrar till att minska Tysklands beroende av importerade fossila bränslen. För oss slutar dock inte fossilfriheten vid elproduktionen. Den börjar redan i början av värdekedjan, säger Claus Wattendrup, chef för sol och batterier på Vattenfall, och fortsätter:
– Genom att gå före som företag bidrar vi till det långsiktiga samhällsmålet om ett fossilfritt samhälle.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2026 | Branschaktuellt Sverige AB