Industri
1 min lästid

Lyten köper ytterligare Northvolt-fabrik

13:e mars 2026, 11:12
Lyten köper ytterligare Northvolt-fabrik
Northvolt Revolt Ett

Lyten fortsätter att bygga upp sin verksamhet i Skellefteå. Efter förvärvet av Northvolt Ett i februari tar bolaget nu över Revolt, en av Europas största batteriåtervinningsanläggningar.

Revolt har kapacitet att återvinna 8 500 ton batterimaterial per år och ligger granne med Lytens gigafabrik. Bolaget söker nu partners för att starta och skala upp återvinningsverksamheten.

– Återvinningsanläggningen Revolt är en viktig del i att möjliggöra Europas oberoende batteriförsörjningskedja och stödjer vårt mål att minska andelen nyutvunna mineraler i våra batterier, säger Dan Cook, vd för Lyten.

Bolaget har höga ambitioner när man nu ska resa en ny satsning ur ruinerna från Northvolt.

Utöver att man arbetar med att återuppta tillverkningen av litiumjonbatterier har man även tecknat avtal om en datacenteranläggning med kapacitet på upp till en gigawatt.

#lyten #northvolt
Nils Lund