Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Stena Line kommer inte att satsa miljarder på att köpa in elfärjor som går mellan Göteborg och Fredrikshavn som de tidigare avsåg. Åtminstone inte nu, rapporterar Di.
– Visionen är fortsatt att projektet ska bli verklighet i någon form. Men just nu finns det ingen tydlig tidplan, säger Johan Live, presschef på Stena Line till tidningen och tillägger:
– Det viktigaste skälet är att det tyvärr väntas ta för lång tid att få tillgång till en elnätsanslutning för att tillräckligt snabbt kunna ladda helt eldrivna fartyg. Vi bedömer också att det kan vara en fördel att ha färjor som är flexibla och som kan använda flera olika typer av bränslen och teknologier.
Stena har exempelvis beställt två nya fartyg för trafiken på Irländska sjön som ska kunna gå på batteri, biobränsle och förnybar e-metanol och hoppas kunna beställa fler hybridfärjor framöver.
Elfärjorna skulle ju gå mellan Göteborg och Fredrikshamn. Finns det planer på att även den trafiken ersätts med hybridfärjor?
“Vi ser kontinuerligt över vår hela vår flotta och en övergång mot hybridfärjor, som kan drivas med olika slags bränslen, inklusive biobränslen, methanol, batteri- och segeldrift ingår i olika koncept. I dagsläget finns inga beslut kring när den befintliga flottan på Göteborg – Fredrikshamn ska uppdateras”, skriver Johan Live till Branschaktuellt.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB