Transport & Logistik Logistikläge
2 min lästid

Wästbygg i avtal med Nobia - värd 460 miljoner

24:e maj 2021, 13:23
Bildkälla: Wästbygg.
Bildkälla: Wästbygg.

Wästbyggs dotterbolag Logistic Contractor har tecknat avtal med köksspecialisten Nobia om att bygga deras nya produktionsanläggning söder om Jönköping. Ordervärdet uppgår till cirka 460 miljoner kronor, enligt ett pressmeddelande.

Anläggningen kommer att bli 123 000 kvm stor och är Nobias största satsning någonsin. Byggnaden ska certifieras enligt Breeam very good.

– Nobias produktionsanläggning är ett väldigt intressant uppdrag inte minst utifrån vår uttalade strategi att bredda vår produkt till att också omfatta industrianläggningar. Vår uppgift är att uppföra själva byggnaden på ett sätt som skapar bästa möjliga förutsättningar för beställarens verksamhet. Samtidigt kommer Nobia själva genom sidoentreprenader att ansvara för installationer, inredning och montering av den utrustning som krävs för köksproduktionen. Den positiva dialog vi har haft under avtalsförhandlingarna har lagt en stabil grund för ett fortsatt gott samarbete, säger Benn Karlberg, vd på Logistic Contractor.

Fullt färdig blir den en av Europas modernaste för tillverkning av kök med en hög grad av automation och digitalisering samt hög miljö- och hållbarhetsprestanda.

– Det är inte många företag som har den erfarenhet som Logistic Contractor har när det kommer till att uppföra byggnader av den här omfattningen. Vi känner oss trygga i vårt val av samarbetspartner och ser fram emot att få se vår nya produktionsanläggning ta form under det kommande året, säger Jon Sintorn, vd och koncernchef för Nobia.

Arbetet påbörjas omgående och byggnaden ska överlämnas under sommaren 2022.

Myrna Whitaker