Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Bosch investerar en miljard euro i ny fabrik i Dresden, Tyskland som ska tillverka kiselbaserade silikonchip åt fordonindustrin. Den nya fabriken är Bosch svar på det ökande antalet applikationsområden för halvledledare.
– Datorchips för morgondagens mobilitetslösningar och säkrare vägar kommer snart produceras i Dresden. Vi planerar att öppna framtidens chipfabrik innan årets slut, säger Harald Kröger, medlem i koncernledningen Robert Bosch GmbH, i ett pressmeddelande.
Anläggningen tillverkas i Silicon Saxony, Dresdens svar på Silicon Valley. 2018 omfattar cirka 72 000 kvm golvyta. I den slutliga byggfasen kommer upp till upp till 700 personer att arbeta i Dresdens fabrik för att kontrollera och övervaka produktionen och underhålla maskinen.
Finansieringen av den nya byggnaden tillhandahålls av den tyska federala regeringen och närmare bestämt det federala ministeriet för ekonomi och energi. Bosch planerar att officiellt öppna sin waferfabrik i juni 2021.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB