Transport & Logistik
1 min lästid

Statliga institutet testar drönarfrakt

17:e februari 2026, 16:02
Statliga institutet testar drönarfrakt
AI-genererad illustration av Aviant och Fyra punkter

Är drönare lösningen på framtidens frakttransporter i glesbygd? Det ska Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) undersöka.

I utvecklingsprojektet Resilienstester utvecklar man drönarbaserade frakttjänster över havet, från fastlandet till Holmön i Ummeå kommun. Ett projekt som leds av VTI i samverkan med en rad lokala parter.

Under vecka 9 kommer man att genomföra en rad praktiska försök med flygningar mellan färjeläget Norrfjärden och livsmedelsbutiken på Holmön.

Tesen är att drönare, som också är fossilfria, kan göra stor skillnad för transporterna till och från ön. Inte minst för stunden då färjan som normalt trafikerar sträckan är trasig. Något som kräver användning av helikopter för frakt av varor.

Norsk aktör utför flygningarna

Försöket med drönartrafik starar klockan 8.00 varje dag med att skicka iväg posten. Därefter flyger man över övriga varor vid olika tider under dagen.

Det är norska Aviant AS, ett av Europas ledande företag inom drönarleveranser, som utför flygningarna. De har tidigare exempelvis leverat mat i Stockholms skärdgård.

#drönare #vti
Nils Lund