Efter en lång tillståndsprocess med Transportstyrelsen har svenska Einride nu fått godkänt att testa sina självkörande lastbilar på allmän väg, uppger Di.
Sedan tidigare har bolaget utfört tester med de självkörande lastbilarna, så kallade T-pod, inne på DB Schenkers anläggning i Jönköping. De nya testerna av självkörande ska göras på en kort sträcka av allmän väg inom ett industriområde i Jönköping.
– Tunga vägtransporter står för en betydande del av de globala koldioxidutsläppen. Piloten i Jönköping är ett litet men viktigt steg i omställningen till ett säkert och hållbart transportsystem och vi är därför glada att kunna utöka verksamheten till allmän väg. Inte minst är Transportstyrelsens besked ett intyg på att lösningen är säker, säger Robert Falck, vd och grundare av Einride, i ett uttalande.
Bland Transportstyrelsens krav finns bland annat att T-poden inte får köras i snabbare hastighet än 5 kilometer i timmen, att en varningslykta ska användas och att alla mjuk- och hårdvaruuppdateringar ska riskanalyseras och kollas med myndigheten innan de utförs.
Einride utvecklar en självkörande, eldriven lastbil som ska ingå i bolagets större affärsidé, som omfattar en logistikplattform för order- och fleet-management.
– Kostnaden för chaufförer och diesel är en stor del av transporterna. Vi kan ge kostnadsbesparingar på upp till 90 procent, sa bolagets vd och medgrundare Robert Falck i en intervju med Di förra året.
Bolaget har tagit in nästan 70 miljoner kronor i riskkapital från en rad affärsänglar. Transportstyrelsens besked är ett stort steg för bolaget, som kan bli ett hot mot etablerade lastbilstillverkare, däribland Volvo och Scania.
Förutom lastbilarna som ska frakta gods för logistikbolag, finns även planer på en självkörande lastbil, så kallad T-log, som kan frakta timmer.
Målet för Einride är att ha 200 egna fordon i drift vid slutet av år 2020.
– Autonoma fordon blir allt viktigare för logistiksektorn. Tack vare samarbetet med Einride så kan vi nu introducera autonoma, helt elektriska lastbilar i ett kontinuerligt logistikflöde på allmän väg, en milstolpe i resan mot framtidens transportsystem, säger DB Schenkers vd, Jochen Thewes i ett uttalande.
Telekomjättarna Ericsson och Telia delar på ansvaret för 5G-uppkopplingen under testerna i Jönköping.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.