Transport & Logistik
2 min lästid

Miljardsatsning på ny logistikpark

19:e augusti 2025, 15:52
Miljardsatsning på ny logistikpark

South Bay gör en stor investering i Helsingborg. Projektet har ett utvecklingsvärde som överstiger en miljard kronor och är ett brownfieldprojekt med utveckling av runt 65 000 kvadratmeter logistik i flera etapper.

Den nya logistikparken utvecklas på fastigheten Rausgård 22 i Helsingborg och har ett hamnnära läge, med gångavstånd till stadskärnan.

Projektet inleds med att en befintlig byggnad på fastigheten rivs. Den ersätts sedan av en modern logistikbyggnad med hållbarhet i fokus.

Hyresavtal redan tecknat

Samtidigt har ett 15-årigt hyresavtal tecknats med John Bean Technology Marel (JBT). De flyttar in i sina nya lokaler om 22 000 kvadratmeter, vilka innefattar produktion, lager, freezer center och bolagets nya huvudkontor.

– Vi ser fram emot att konsolidera vår verksamhet i en högkvalitativ och toppmodern anläggning anpassad för våra behov. Läget i Helsingborg är strategiskt för vår verksamhet och stärker vår kapacitet inför framtiden, säger Anders Lassing, Senior Vice President & General Manager på JBT.

“Ett nav i Norden”

Utöver JBT:s etablering kommer även ett befintligt, 12 000 kvadratmeter stort kyl- och fryslager att moderniseras. Det görs tillgängligt för uthyrning omgående.

I den tredje och sista etappen rivs en äldre byggnad och en runt 31 000 kvadratmeter ny logistikyta byggs. Hela projektet bedöms vara färdigt 2028.

– Helsingborg har länge varit ett nav för logistik i Norden. Att vi nu får möjlighet att utveckla en ny generation logistikbyggnader i ett så pass centralt läge där det råder brist på mark för nyutveckling och i nära samarbete med en långsiktig och ambitiös hyresgäst är i linje med vår strategi, säger Felix Paljak, CIO och partner på South Bay.

#helsingborg #south bay
Nils Lund