Transport & Logistik
1 min lästid

Postnord vänder jätteförlust till storvinst

17:e juli 2025, 11:52
FOTO: HENRIK SOMMERFELD / FLICKR
FOTO: HENRIK SOMMERFELD / FLICKR

Omsättningen föll från 9,7 till 8,8 miljarder kronor för Postnord under andra kvartalet. Men logistikjätten hänger inte läpp för det. Istället jublar de åt rörelseresultatet, där en förlust på nästan en halv miljard blivit till en vinst på 262 miljoner kronor.

– Det är glädjande att se hur våra förbättringsinitiativ ger tydliga resultat, helt i linje med plan. Vi har kombinerat ett fokuserat kostnadsarbete med fortsatta investeringar i vårt kunderbjudande. Särskilt inom paketaffären, där marknaden fortsatt visar attraktiv tillväxt, säger Annemarie Gardshol, koncernchef och vd för Postnord.

Sett över första halvåret 2025 har rörelseresultatet också stärkts avsevärt. Från -336 miljoner till en vinst på 451 miljoner kronor.

Omsättningen backade dock från 19,2 till 17,8 miljarder under perioden.

#kvartalsrapport #postnord
Nils Lund