20 års erfarenhet inom företaget.
Marie Morin utses som ny platschef till Stora Enso-ägda Skoghalls bruk, som är en av världens största tillverkare av livsmedelskartong.
Anläggningen Skoghalls bruk, som är en del av Stora Enso, får en ny platschef. Marie Morin tillträder från och med den 1 september efter den tidigare rollen som tillförordnad platschef för anläggningen, som hon varit sedan april i år.
“Känner ett stort stöd”
– Det känns fantastiskt att få vara med att utveckla och rusta Skoghalls bruk för en hållbar framtid tillsammans med alla kunniga och engagerade medarbetare. Jag känner ett stort stöd i organisationen och har en bred erfarenhet av verksamheten, säger Marie Morin.
Arbetat för Stora Enso i 20 år
Hon har arbetat inom företaget i 20 år och har sedan innan varit i flertalet ledande befattningar. Skoghalls bruk är bland annat en av världens största tillverkare av livsmedelkartong.
För att kunna erbjuda den bästa upplevelsen använder vi och våra partners tekniker som cookies för att lagra och/eller få tillgång till enhetsinformation. Genom att samtycka till dessa tekniker kan vi och våra partners behandla personuppgifter som surfbeteende eller unika ID:n på denna webbplats och visa (icke-) anpassade annonser.
Klicka nedan för att godkänna ovanstående eller göra detaljerade val. Dina val kommer endast att tillämpas på denna webbplats. Du kan ändra dina inställningar när som helst, inklusive återkalla ditt samtycke, genom att använda reglagen på cookiepolicyn eller genom att klicka på knappen hantera samtycke längst ned på skärmen.