Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Förra hösten inleddes bygget av det nya Sannerudshemmet i Kils kommun. Det ska bli ett Särskilt boende med 80 platser tillskillnad från det befintliga boendet som har 57 platser. Sannerudshemmet kommer bestå av åtta avdelningar med tio lägenheter i varje där samtliga avdelningar kommer ha tillgång till antingen balkong eller uteplats.
– I Kils kommun har vi tre Särskilda boenden på samma tomt. Det vi river nu är det äldsta och kommer bli det största när det är färdigt. Hittills har det gått bra och vi följer den tidplan vi satt upp, säger Björn Ahlstedt, och fortsätter:
– I utkanten av tomten ligger ett gammalt fält med gravkullar från Järnåldern så när man bygger på området måste man ha med sig att det finns fornlämningar här.
Förutom boendeplatserna kommer solrum, behandlingsrum, rehab, storkök, kontor samt diverse rum som hör till verksamheten att byggas. Björn Ahlstedt berättar att verksamheten varit med och utformat det nya boendet för att lokalerna ska nyttjas till fullo.
– Första tanken var att ha stora samlingssalar för de boende men så blir det inte. I stället satsar vi på mindre varianter, säger han.
Själva boendet kommer att stå klart under våren 2026. Därefter väntar rivning av det gamla boendet samt slutförandet av utemiljön runt Sannerudshemmet.
– Den nya byggnaden ska vara klar våren 2026 och när vi flyttar ut ur det gamla boendet så kommer det att rivas. Där kommer vi sedan att bygga upp utemiljön med bland annat stigar och odlingslådor för de äldre, säger Björn Ahlstedt och avslutar:
– Runt om boendet finns det dessutom en skog med mycket vitsippor och promenadstråk.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB