Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Efter sommaren 2023 startades bygget av en ny förskola i Eneby. Bygger gör Norrköpings kommun tillsammans med SEFAB som byggentreprenör och projektleder gör Mård Ingenjörsfirma. Den nya förskolan byggs i en L-form där ena delen får två våningar och andra delen en våning. I skolan kommer det både finnas lärosalar, smårum, kök och matsal.
Inför bygget revs en tidigare skolbyggnad på tomten och i samband med bygget har kommunen gjort sig av med tillfälliga lokaler, så som paviljonger. Med en ny byggnad vill kommunen kunna säkra en bra skolverksamhet i området under flera år framöver.
– Nu har vi kommit så pass långt att vi har tätt hus och invändigt pågår kompletterande arbeten. Målet är att projektet ska vara klart till årsskiftet 2024/2025 och i mitten på januari har vi överlämning till beställaren, berättar Bertil Pettersson, projektledare på Mård Ingenjörsfirma.
Den nya förskolan blir cirka 1 800 kvadratmeter stor och enligt Joao Pereira, kontorschef på arkitektkontoret Tengbom, blir byggnaden en förskola i tegel och cederträ.
– Projektet är en del av de typförskolor som Norrköpings kommun har utvecklat under de senaste åren – här med en L-form och rött tak. Design och kvalitet kan alltid vara annorlunda och målet är att lösa behoven på bästa möjliga sätt för de som använder förskolan. Det är en ganska pragmatisk byggnad som uppfyller dagens behov på bästa möjliga sätt med de resurser vi har till vårt förfogande, säger han.
Att förskolan byggs enligt kommunens egna koncept för förskolor innebär att förskolan utgår från en färdig modell, för att sedan specialanpassas utifrån platsen och det specifika projektets önskemål.
– Att ha ett koncept att bygga efter underlättar såklart processen, men man kan inte tänka att det blir copy paste bara för att man bygger utifrån en modell. Eftersom tomten är ny för varje gång ska huset vändas och vridas för att få entré och lekyta åt rätt håll. Samtidigt kräver olika mark olika typ av grundläggning. Man har också detaljplanen och fastigheter i omgivningen att ta hänsyn till vilket innebär att färgsättning och utformning kan behöva anpassas – precis som varje specifikt fall brukar ha sina egna önskemål, berättar Bertil Pettersson och tillägger:
– I det här fallet till exempel behövdes inget tillagningskök vilket modellhuset är anpassat för från början. Så här fick vi projektera om och göra ett lite enklare kök.
Precis som i de flesta fall har bygget av förskolan utmaningar att hantera, och i det här fallet handlar det framför allt om transportvägarna fram till bygget.
– En utmaning i projektet är tillgängligheten eftersom vi inte har någon vanlig gata fram till huset. Anslutningen till fastigheten går i stället via en gång- och cykelväg. Det innebär att alla stora materielleveranser – allt från betongtransporter till takstolar, behöver gå via denna. Det kräver lite extra arbete så som transport med ledsagare, men eftersom gång- och cykelvägen är extra bred har vi fått transporterna att fungera bra, avslutar Bertil Pettersson.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB