Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Ryssbygymnasiet intill Ryssbysjön mellan Ljungby och Växjö är ett gymnasium som lockar elever från hela landet. Detta medför att cirka 85 procent av eleverna bor på skolan berättar Ryssbygymnasiets vd Johan Barrdahl. Men boendesituationen har inte varit optimal.
– Boendebyggnaden på skolan byggdes på 50-talet och var i extremt stort behov renovering. Region Kronoberg gjorde bedömningen att renovera och göra om bostäderna skulle bli dyrare än att riva och bygga nytt. Därför togs beslutet att bygga två helt nya byggnader med moderna bostäder för våra gymnasieelever, säger han och tillägger:
– Tidigare har eleverna bott två och två samt tre och tre. Nu kommer de att få bo ensamma.
Totalt handlar det om 172 bostäder som byggs i två etapper – där den första, innehållandes 84 lägenheter, färdigställdes till starten av höstterminen 2023. De resterande 88 håller på att byggas och kommer att stå klara för inflyttning till starten av höstterminen 2024. De nya elevbostäderna, som är fördelade på två byggnader, är utrustade med toalett, dusch, kök med spis, ugn och kylskåp och på våning ett finns gemensam tvättstuga.
– Elevboendena har en yta på cirka 15 kvadratmeter och är komprimerade efter elevernas behov. Den respons vi fått hittills gällande bostäderna i etapp ett har varit väldigt positiv, säger Johan Barrdahl.
Kundservice: 08 – 400 22 620
Vd: Oscar Lundberg
Chefredaktör: Myrna Whitaker
Ägare: Lundros, ett fristående,
(redaktionellt oberoende bolag)
Org nr: 556856-4594
[email protected]
Copyright 2021 – 2025 | Branschaktuellt Sverige AB